Ümitcan Uygun’un neden tutuklandığı ortaya çıktı

Kamuoyunda ‘Aleyna Çakır’ olarak bilinen Sema Esen’in (21) geçen yıl 3 Haziran’da Keçiören’deki konutunda meyyit bulunmasıyla ilgili hakkındaki ...


Kamuoyunda ‘Aleyna Çakır’ olarak bilinen Sema Esen’in (21) geçen yıl 3 Haziran’da Keçiören’deki konutunda meyyit bulunmasıyla ilgili hakkındaki soruşturma süren Ümitcan Uygun, bu kere de Esra Hankulu’nun 3 Ağustos’ta Mamak ilçesi Akdere Mahallesi’ndeki konutunda meyyit bulunmasıyla ilgili gözaltına alındı.

Hankulu ölmeden evvel yanında bulunan Uygun ile birlikte yeniden konutta bulunan genç kızın arkadaşları Furkan G. (18) ve Dilan C. de (20) gözaltına alındı.

Emniyetteki sorgusunda Esra ile arkadaş olduklarını, sabah konuttan çıkarken hayatta olduğunu ve ölümüyle bir ilgisinin olmadığını ileri süren Ümitcan Uygun ile Furkan G. ve Dilan C., akşam saatlerinde adliyeye sevk edildi. Şüpheliler, savcılık sorgularının akabinde da Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Ümitcan Uygun, ‘kasten öldürme’ kabahatinden tutuklandı. ‘Suç kanıtlarını gizlemek’le suçlanan Furkan G. ve Dilan C. ise isimli denetim kuralıyla hür bırakıldı.

KUVVETLİ CÜRÜM KUŞKUSU

Ümitcan Uygun’un, Esra Hankulu’nun vefatıyla ilgili tutuklama kararı ortaya çıktı. Kararda, Ümitcan Uygun’un üzerine yüklenen ‘kasten öldürme’ kabahatini işlediğine dair kuvvetli hata kuşkusu olduğu, bu suçun Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 100/3-a-3 unsurunda düzenlenen ve tutuklama sebeplerinin var sayıldığı katalog cürümlerden olduğu ve kanunda öngörülen yaptırımın müebbet mahpus cezası olduğu belirtildi. Şüphelinin atılı hatası işlediğine dair soruşturma evrakında mevcut kanıtların kuvvetli hata kuşkusu oluşturduğu, şüphelinin özgür bırakılması halinde şahitler üzerinde baskı kurma ihtimalinin varlığına dair tekrar evrak kapsamında anlatımların yer aldığı vurgulandı.

RAHATSIZLIĞINI BİLMESİNE KARŞIN GİTTİ

Ayrıyeten başka şüpheliler Dilan C. ve Furkan G.’nin beyanlarına nazaran Esra Hankulu ile kuşkulu Ümitcan Uygun’un mevtin gerçekleştiği gün birebir odada kaldıkları, ölenin odasında diğer birinin bulunduğuna dair rastgele bir tez yahut kanıtın bulunmadığına işaret edildi. Esra Hankulu’nun hayatını kaybetmeden evvel ağır bir rahatsızlık geçiriyor olmasına ve şüphelinin bunu biliyor olmasına karşın saat 08.00 sıralarında kimseye haber vermeden meskenden çıktığı belirtildi. Ümitcan Uygun’un, Dilan C. ve Furkan G.’nin beyanlarına nazaran meskende bulunduğunun saklı tutulmasını ve isminin kolluk görevlilerine bildirilmemesini istediğine de dikkat çekildi.

ESRA’NIN TIRNAKLARINDA DNA PROFİLİ

İsimli Tıp Kurumu Ankara Küme Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan Biyoloji İhtisas Dairesi Başkanlığı raporunda ölen Esra Hankulu’nun sağ el tırnak kesiminden ve sol el tırnak modülünden düşük yoğunlukta değerlendirmeye müsait olmayan Y -STR DNA profillerinin tespit edildiği, bu DNA profilleri ile kuşkulu Ümitcan Uygun’a ilişkin Y -STR DNA profilleri ortasında ahengin olduğunun bilimsel olarak ispat edildiği kaydedildi.

Kararda, fiilin kanunda karşılığı olan cezanın ölçüsü dikkate alınarak isimli denetim uygulanmasının yetersiz kalacağının anlaşıldığı belirtilerek tutuklanmasına karar verildiği belirtildi.

İSİMLİ TIP RAPORU BEKLENECEK

Mevti kuşkulu bulunan Esra Hankulu’nun ön otopsi raporunda, beyin zarında travmatik olmayan kanama ve akciğerlerde iltihaplanma tespit edildi. Bedeninde rastgele bir darp, cebir, kesici, delici alet izi ve ateşli silah yarasına rastlanılmadı. Alınan bulgular, zehirlenme durumuna yönelik toksikolojik inceleme emeliyle Kimya İhtisas Laboratuvarı’na gönderildi. Hankulu’nun kesin mevt nedeni İstanbul İsimli Tıp Kurumu incelemesi sonucu belirlenecek.

‘UYUŞTURUCU’DAN 6 AY TUTUKLU KALDI

Ümitcan Uygun, Sema Esen’in vefatından sonraki süreçte 2 kadınla birlikte uyuşturucu unsur kullandığına ait manzaralarının ortaya çıkması üzerine geçen 10 Ocak’ta gözaltına alınıp, tutuklanmıştı.

‘Uyuşturucu ve uyarıcı husus kullanmak ve kullanılmasını alenen özendirmek’ cürmünden tutuklanan Uygun, avukatının tutukluluğa itirazı üzerine yaklaşık 6 ay sonra 17 Temmuz’da Ankara 1’inci Sulh Ceza Mahkemesi kararıyla tahliye edilmişti. (DHA)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir