Üniversitede gece yarısı ağaç katliamı

Yamaçtepe Semti’ni Gaziantep Üniversitesi’nin içinden geçerek Üniversite Bulvarı’na bağlayan yolun üretimi sırasında çok sayıda ağacın ...


Yamaçtepe Semti’ni Gaziantep Üniversitesi’nin içinden geçerek Üniversite Bulvarı’na bağlayan yolun üretimi sırasında çok sayıda ağacın kesilmesinin reaksiyonları şimdi dinmezken, bu defa de etraf düzenlemesi gerekçesiyle Uluğbey İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (ULUTEM) gerisindeki ‘fıstıklık’ olarak bilinen alandan onlarca fıstık ve çam ağacı kesildi.

Üniversite topluluğu ve çevrecilerin yansısından çekinildiği için gece yarısı gerçekleştirilen ağaç kıyımında, ULUTEM’in art bahçesinin yanı sıra, merkez ile çocuk hastanesi ortasındaki koridorda bulunan çok sayıda asırlık fıstık ağacı da dozerlerle sökülerek, hızla Çobanevi’ne götürüldü.

Yeni kesilen, ya da köklerinden sökülerek kıyıma uğrayan ağaçların bulunduğu toprakta, kısa bir müddet evvel kesilen ve kurumaya yüz tutmuş ağaçların bulunması, geçtiğimiz Kurban Bayramı tatilinin sakinliğinin fırsat bilinerek ağaç bölümü yapıldığını ortaya çıkardı.

ASIRLIK ONLARCA AĞACA KIYILDI

ULUTEM’in kıyıma uğramadan evvel drone ile çekilmiş hava fotoğraflarından yemyeşil bir alan olarak görülen alandan gece yarısı operasyonuyla fıstık ve çam açlarının sökülüp, çukurlarının da doldurularak arazinin düzeltildiğini, böylece hem üniversite topluluğu, hem de çevrecilerden kıyımın gizlenmeye çalışıldığını belirten Şahinbey Belediye Meclisi CHP Küme Lider Vekili Hasan Şencan, reaksiyonunu şöyle lisana getirdi:

“Ülke yangın yerine dönmüşken, beşerler bir ağaç kurtarmak için canlarını verirken yapılan şu vahşete bakar mısınız? Rektör Arif Özaydın’ın bu ağaçların kesilme sebebini kamuoyuyla paylaşmasını bekliyoruz. Bunlar, yılların ağaçları. Kimileri asırlık, kimileri tahminen iki yüz yıllık Antep Fıstığı ağaçları, bu düzeye gelmeleri için üzerinden yıllar geçmiş çam ağaçları hangi mantıkla kesilmiş anlamış değilim. Vahşetlik bir olay. Bir ağaç kolay yetişmiyor. Marmaris’te, Bodrum’da, Manavgat’ta yanan ormanlar ciğerimizi ne kadar yakıp, canımızı acıttıysa, Gaziantep Üniversitesi’ndeki bu kıyım da  canımızı o kadar yaktı.”

ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ’NDEN AÇIKLAMA YOK

Gaziantep Üniversitesi Yerleşkesi’ndeki ağaç kıyımıyla ilgili olarak görüşlerini almak istediğimiz Rektör Prof. Dr. Arif Özaydın ve Genel Sekreter Prof. Dr. Yakup Bulut, SÖZCÜ’nün sorularını karşılıksız bıraktı. Gaziantep Üniversitesi, daha evvel de rüzgar nedeniyle sökülen Atatürk Anıtı’nın 111 gün sonra yerine koyulması ve yapılan anıtın aslıyla birebir olmaması nedeniyle yapılan tenkitlerle gündeme gelmişti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir