Uzay Ajansı Başkanı: 2023 sonu aya ulaşacağız

Türkiye Uzay Ajansı Lideri Serdar Hüseyin Yıldırım, Aksaray'da gerçekleştirilen Astronomi ve Uzay Kampına katıldı. Hasandağı Mesire Alanında ...


Türkiye Uzay Ajansı Lideri Serdar Hüseyin Yıldırım, Aksaray’da gerçekleştirilen Astronomi ve Uzay Kampına katıldı.

Hasandağı Mesire Alanında düzenlenen Astronomi ve Uzay Kampına katılan Yıldırım, Türkiye’nin 81 vilayetinden ve Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen 120 genç ile bir ortaya geldi.

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu ve daire müdürlerinin de katıldığı kampta açıklama yapan Uzay Ajansı Lideri Serdar Hüseyin Yıldırım şöyle konuştu:

“Testleri devam ediyor. Sinop’ta çok başarılı bir iki test daha yaptık. Fırlatmaları çok başarılı geçti. Bunlar devam edecek. Bu uzay çalışmalarında çok sayıda test yapmak zorundayız. Lakin şunu rahatlıkla söyleyebilirim, hibrid roketimiz ve uzay aracımızın bütün çalışmaları, tasarım çalışmaları, imalat çalışmaları hepsi yolunda gidiyor. Yalnızca o da değil.

‘OLAY OLACAK’

Astronotumuz biliyorsunuz uzay istasyonuna gidecek. Öbür projelerimiz var. Müşahede konutumuz bu sene sonunda açılacak. Birçok gayemiz var. Paralel olarak hepsini yürütüyoruz. İnşallah 2023’te artık sonuçlarını almaya başlayacağız. 2023 sonunu hedefliyoruz.

Şayet beklenmedik teknik büyük bir aksilik yaşamazsak olağan bu türlü şeyler de oyunun kuralı içerisinde var, onu da söylemem lazım. 2023 sonudur, aya ulaşacağız. Hatta bu o denli bir dünya çapında bir olay olacak. Bizim koşullarımızda yerli bir roket ile yerli tasarım uzay aracı ile aya bu kadar kısa müddette ulaşabilmiş öbür bir devlet, diğer bir millet yok. Bunu çok rahat söyleyebilirim.

Bu türlü çalışmalar çoklukla 10-15 sene sürüyor. Biz bunu çok kısa bir müddette, olağan ki evvelden bir temeli var. Ajans kurulmadan evvel de Türkiye’de önemli uzay çalışmaları yapılıyordu. Lakin bunları derledik, toparladık, bir program stratejisi çerçevesinde Cumhurbaşkanımızın açıkladığı ulusal uzay programı doğrultusunda yürüyoruz.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir