Uzmanlar uyardı: Toz fırtınalarına karşı maske takın

Irak ve Suriye üzerinden gelen, bilhassa Şanlıurfa, Mardin ve Şırnak üzere sona yakın vilayetlerde hayatı olumsuz etkileyen toz fırtınasının ...


Irak ve Suriye üzerinden gelen, bilhassa Şanlıurfa, Mardin ve Şırnak üzere sona yakın vilayetlerde hayatı olumsuz etkileyen toz fırtınasının teneffüs yolu hastalığını tetiklediği belirtildi.

Dicle Üniversitesi Biyoloji Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kılıç, toz fırtınalarının dünyadaki çabucak bütün canlılar için teneffüs sorunu oluşturduğuna dikkat çekti.

“ÇIKMAK ZORUNDA OLANLAR MASKE TAKSIN”

Toz fırtınasından korunmak için maske takılmasını öneren Prof. Dr. Kılıç, “Ülkemizde ve dünyada son periyotlarda kum ve toz fırtınalarının arttığını görüyoruz. Bilhassa ülkemizin güney bölümlerinde Suriye’den, Irak’tan gelen toz fırtınalarına daha çok açık. Zira hudut komşularımız Orta Doğu’ya ilişkin ülkeler, buralarda daha fazla sıcaklık ve toz fırtınalarıyla karşılaşmak mümkün. Sırf bölgemizde değil, dünyanın farklı yerlerinde de bu cins olaylara rastlanmaktadır. Bunlar doğal süreçlerdir, tabiatta olan olaylardır. Bu süreçlerin önüne külliyen geçme talihimiz yok ve bunun tesirleri var. Beşerler, hayvanlar ve bitkiler bu toz fırtınalarından olumsuz olarak etkilenmektedir. İnsanlarda bilhassa teneffüs yolu hastalığı çekenleri olumsuz etkiliyor. Hastalar ve küçük çocuklar birebir halde olumsuz etkilenmektedir. Bunların kum fırtınalarının ektili olduğu vakitlerde dışarı çıkmamalarını öneriyoruz. Şayet dışarı çıkma mecburiyetleri olursa o vakit maske kullanmaları gerekiyor” dedi.

“İNSANLIK ÇARESİZ DEĞİL”

İnsanların birtakım tedbirler alınarak toz fırtınalarının ziyanlarını minimuma indirebileceğine işaret eden Prof. Dr. Kılıç, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Ülkemiz ve dünya bu hususta çaresiz değil. Beşerler bilhassa daha fazla ağaçlandırmaya devam etmeli, ağaç dikmeli. Tarım alanlarında mutlaka nadasa gidilmemesi ve tarlaların boş bırakılmaması lazım. Kesinlikle ekim olması lazım. Ekim olduğu vakit, toz fırtınaları için bir mahzur olacaktır, hem de ortamın nemini artıracaktır. O nedenle insanlık toz fırtınalarının önüne olumsuz olan bu doğal süreci ağaçlandırmayla, tarlalarda ekili alanların artırılmasıyla önüne geçebilir.”Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir