Vaka sayılarının arttığı kentte yoğun bakımlar doldu

Trabzon Yasal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Süleyman Türedi, hastalara ağır bakımda yer bulamazken kentin diğer yerinde ...


Trabzon Yasal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Süleyman Türedi, hastalara ağır bakımda yer bulamazken kentin diğer yerinde şenlik düzenlendiğini belirterek yükselen olay sayılarına dikkat çekti.

Türedi, ağır bakımlarda yatan hasta sayının arttığını belirterek, “Yoğun bakımlarda beşerler can çekişiyor. Fakat bir bakıyorsunuz kentin öteki yerinde cümbüşler düzenleniyor. Bence bunu bir bütün halinde değerlendirilmeli. Toplumsal sorumlulukla herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Şayet hiçbir kurala uymazsak elbette ki başa döneriz” dedi.

“YOĞUN BAKIMLARIN TAMAMI COVİD HASTALRIYLA DOLU”

Hastanedeki mevcut ağır bakımların tamamı Covid-19 hastalarıyla dolu olduğunu kaydeden Türedi, “Dördüncü atağın yaşandığı kesin. Trabzon’da hadise sayıları yüksek. Daha evvel ikinci atakta yakalamış olduğumuz yüksek sayıları şu anda yakalamış durumdayız. Hastaneye yatış oranları da yüksek. Bilhassa ağır bakında yatan hasta sayımızda maalesef fazla. Şu anda hastanemizdeki mevcut ağır bakımların tamamı Covid hastalarıyla dolu. Ek açmış olduğumuz ağır bakımlar var. Bu ağır bakımlardan da çabucak hemen tamamı maalesef Covid hastalarıyla dolu” biçiminde konuştu.

“BİR ÇOK KİŞİ HAYATINI KAYBEDİYOR”

Bir çok kişinin hayatına kaybettiğine dikkat çeken Türedi, şöyle konuştu:

* Sürecin başından beri burası bölgedeki pandemi idaresinin kıymetli bir yer işgal ediyor. İşin neredeyse yüzde 70-80’ni yöneten bir hastane. Sayıların bu hale gelmesi etkiliyor. Pandemi hastanesi haline dönüştüğümüzde de burası bölgenin kıymetli üçüncü basamak hastanesi.

Öbür sıhhat gereksinimlerini da karşılayan bir hastane. Onlarla ilgili olumsuz şeylere yol açıyor. Onun için insanların sorumlu davranması gerekiyor ki; hem Covid-19 hastaları yönetilebilsin hem bu süreç daha sağlıklı bir formda tamamlanabilsin. Bir çok kişi hayatını kaybediyor.

Aşılanmamış genç bir nüfus var. Maalesef şuanda ağır bakımda yatan hastalarımızın bir kısmı bunlar. Yaşlılardan bilhassa iki doz Sinovac aşısını olmuş, üçüncü dozu olmamış yani aşı programını tamamlamamış şahıslar var.

Burada aşının tesirli olabilmesi için yalnızca aşı olması yetmiyor. Muhakkak bir oranda kişinin aşılanması ve makul bir mühlet içerisinde aşılanması gerekiyor. Yoksa, bu vakte yayıldığında virüsün mutasyonu ile birlikte aktif olan aşıların aktifliğini kaybetmesi gündeme geliyor.

İki doz Sinovac’ın bu türlü bir şeyi var. Üçüncü dozu yapılmak gerekiyor. Şu anda Biontech aşıları aktif. Devletimiz de bunu halkına ulaşılabilir ve fiyatsız bir biçimde sunuyor. Bunun şuurunda olmak lazım. Bunun pahasını bilmek lazım.

Sıhhat topluluğunda arkadaşlarım var. Mesela İran örneğini verebilirim. İran’da orta ara görüştüğümüz öğretim üyesi arkadaşlarımız var. Neredeyse iki yıllık süreç içerisinde şimdi kendi sıhhat işçisini dahi aşılayamıyormuş. Hem Covid ile çaba ediyor hem aşılanmamış sıhhat çalışanı var.

Bizim ülkemizde ise aşı 12 yaşına kadar herkese fiyatsız sunuluyor. Buna karşın çeşitli dedikodularla, mantığa uymayan sözlerle aşı zıtlığı var. Bunun sonuçlarını da maalesef hayatını kaybeden insanlarımızla ödüyoruz.

“HASTALAR YER BULAMIYOR, KENTİN DİĞER BİR KÖŞESİNDE ŞENLİK DÜZENLENİYOR”

Hastalara ağır bakımda yer bulamazken kentin öteki yerinde şenlik düzenlenmesini eleştiren Türedi, kelamlarını şöyle sürdürdü:

* Toplumsal medyadan da vakit zaman tenkitlerde bulunuyorum. Bu tenkitler de maalesef ‘Başhekim isyan etti’ üzere başlıkla çıkıyor. Aslında bu bir isyan değil. Bu bir bilgilendirme. İsyan edecek bir durumumuz yok. Bizim mevcut sorumluluğumuz bu süreci yönetmeyi gerektiriyor.

* Makul vakitlerde da natürel ki bilgilendirme yapmamızı gerektiriyor. Lakin bunu insanların dikkatini çekecek bir üslupta yapmanız gerekiyor. Neredeyse hastalarımıza ağır bakımda yer bulamazken bir tarafta kentin öbür bir yerinde şenlik düzenlenmesi, evvelce bu türlü bir şey vardı, bizim kültürümüzde de var bu; cenaze konutu olduğu vakit konutta müzik çalınmaz, düğün yapılmaz.

* Artık çok ağır bir hasta potansiyeli var. Ağır bakımlarda beşerler can çekişiyor. Lakin bir bakıyorsunuz kentin öteki yerinde cümbüşler düzenleniyor. Bence bu bir bütün halinde değerlendirilmeli. Toplumsal sorumlulukla herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor.

* Sıhhat topluluğu aslında 2-2,5 yıldır bununla uğraşıyor. Beşerler yoruldu. 50-55 yaşında beşerler 7/24 üç, dört vardiya halinde PCR testlerini yetiştirmeye uğraş ediyor. Konserlere, sinema salonlarına, kimi toplantılara katılmasıyla alakalı PCR örneği alınması gerekiyor.

* Halbuki bu yalnızca örnek almak değil, bir de çalışma boyutu var bu bir iş yükü. Bu çalışan bireyler emekliliği yaşlanmış olan yaşlı arkadaşlarımız. Fedakarca 2,5 yıldır müsaade yapmadan çalışan beşerler.

* Her fazladan örnek onların omuzuna yüklenen fazladan yük manasına geliyor. İnsanların sorumlu davranıp, PCR testi değil direk aşılanarak bu işi bir arada bitirmemiz gerekiyor.

HİÇ BİR KURALA UYMAZSAK BAŞA DÖNERİZ

Kurallara uyulmaması durumunda tekrar başa dönüleceğine dikkat çeken Türedi şöyle konuştu:

* Maskeyi şayet kuralına uygun halde ağzımızı burnumuzu hoş kapatacak halde takmazsak, kolumuza takarsak, çene altına takarsak, cebimizde gezdirirsek kuralına uymadan, yalnızca maske değil her şeyde ferdî izolasyona uymazsak bu süreç bitmeyecek. Herkes bu bitsin diye dua ediyor lakin bitmesi için de üzerine düşen sorumluluğun gerektiği şeyi de yapması gerekiyor.

* Başa döndük diyemeyiz. Elimizde aşı var. 2-2,5 yıllık bir süreç yönettik. Şayet hiçbir kurala uymazsak elbetteki başa döneriz. Gönül istiyor ki bu türlü olmasın.

* İki doz Sinovac aşısı yapılan şahıslar virüs mutasyona uğramamış olsaydı şuan büsbütün sağlıklı bir biçimde yaşayacaklardı. Süreç uzadı. Virüs mutasyona uğradı.

* Artık delta varyantı ve türevleri insanlarda hastalık yapıyor. Şuan ağır bakımda iki doz aşılanmış beşerler var. Başa döndük demeyelim lakin başa dönebiliriz. Şu an 70-80’e yakın ağır bakımda yatan hastamız var. Onun iki katı kadar da hastanede yatan hastamız var.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir