Van’da besiciler, yaylaya su getirilişini halayla kutladı

Van Büyükşehir Belediyesinin kentte tarım ve hayvancılığın geliştirilmesine yönelik takviyeleri sürüyor. Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ...


Van Büyükşehir Belediyesinin kentte tarım ve hayvancılığın geliştirilmesine yönelik takviyeleri sürüyor.

Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma Yönetimi ve ilçe belediyelerinin ortak çalışmasıyla kırsal bölgelerdeki mahallelerde, Hayvan İçme Suyu (HİS) Projesi yürütüyor.

GÜNEŞ PANELLİ 10 TONLUK DEPO

Bu kapsamda, Gürpınar ilçesinin Latifeler Mahallesi’ne bağlı yaylada sondaj çalışması gerçekleştiren takımlar, bölgeye güneş panelleri ve terfi merkezi kurdu, 10 tonluk depo inşa ederek 32 metre uzunluğunda 6 bölmeli sıvatlar yerleştirdi.

SURUYUN GELİŞİNİ HALAY İLE KUTLADILAR

Uzun süren gayretin akabinde çalıştırılan sondajdan çıkan suyla doldurulan sıvatlarla hayvanların su muhtaçlığı karşılandı. Su sorununun giderilmesinin memnunluğunu yaşayan besiciler, halay çekerek kutlama yaptı.

“ALLAH DEVLETİMİZE ZEVAL VERMESİN”

Mahalle Muhtarı İsmet Yolak, yaylada uzun müddettir içme suyu sorunu yaşadıklarını belirtti.

Bölgede 10 bin koyunun bulunduğunu anlatan Yolak, “Koyunlarımız için yaylaya traktörlerle, tankerlerle su nakliyatı yapıyorduk. Hayvanlarımız susuz kalıyordu, rahatsızlanıyordu. Allah devletimize zeval vermesin. Çok mutluyuz. Bu toprakta suyun çıktığına herkes şaşırdı. Devlet mahalleme çok büyük hizmet yaptı. Koyunlarımız için günde tonlarca su gerekiyordu. Bu tesisin kurulmasında emeği geçenlerden Allah razı olsun.” dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir