Vatandaş yaz meyvesi yiyemeden yaz bitti

Bir vakitlerin meyve cenneti Türkiye'de pahalılık o denli bir noktaya ulaştı ki, vatandaş “Yaz meyvesi yiyemeden yaz bitti” der hale geldi. Yazın ...


Bir vakitlerin meyve cenneti Türkiye’de pahalılık o denli bir noktaya ulaştı ki, vatandaş “Yaz meyvesi yiyemeden yaz bitti” der hale geldi. Yazın son günleri gelirken bir kilo şeftali 15-18 TL, incir ise 25-30 TL üzere fahiş fiyatlardan satılıyor. TÜİK’e nazaran şeftali fiyatında son 1 yıllık artış yüzde 73. 5 yıl evvel, 2016 Ağustos’unda kilosu 5 liraya satılan şeftalinin bugün neredeyse 1 adedi 5 TL’ye geliyor.

70 MİLYON FAKİR

Tüketici Hakları Derneği Lideri Turhan Çakar, “Fiyatlar denetimden çıktı” dedi. Evvelki gün haberlere yansıyan Ankara’da bir pazarda “ezik şeftali” nedeni ile bir müşterinin pazar esnafı ile karakolda biten arbedesinin, alım gücündeki düşüşün vatandaşta yarattığı ağır gerilimin yansıması olduğu belirtiliyor. Çakar, “Halkın da esnafın da morali bozuk lakin idare bunu seyrediyor” sözünü kullandı.

Çakar, açıklanan açlık ve yoksulluk hudutlarına nazaran Türkiye’de aç yahut fakir olanların sayısının 70 milyona dayandığını belirterek şöyle devam etti: “Meyve fiyatları ülkenin tarımının geldiği noktayı gösteriyor. Son 10-15 yılda bu stratejik kesim büsbütün besin şirketlerinin inhisarına bırakıldı. Ortacılar, dağıtıcılar kazanıyor.”

HALDEN ÇIKTIKTAN SONRA % 100 ARTIRIM

24 Ağustos prestijiyle İstanbul Hali’nde şeftali 5 ila 8 TL fiyatla satılıyor. Şaftali, halden çıkıp vatandaşa ulaşana kadar en az 2 hatta 3 kat değerleniyor. Çakar, “Her bir eser için tüketicinin çıkarlarını koruyacak bir tavan fiyat belirlenmesi ya da fiyatların denetlenmesi gerekiyor” dedi.

Derin Yoksulluk Ağı’nın kurucularından Hacer Foggo, pek çok vatandaşın artık pazara bile çıkamadığını, çocukları için oyuncak değil besin istediklerini söyledi. Foggo pandemide yoksulluk tarifinin değiştiğini lakin bu tarafta hiçbir çalışmanın yapılmadığını vurgularken, durumu şöyle anlattı:

“Son periyotta minimum ücretliler bir basamak daha gerileyerek daha da fakirleşti. Artık beşerler kredi kartlarını en çok besin almak için kullanıyor. Beşerler çocuklarına taze mevsim meyvesi yediremeyecek duruma geldi.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir