Yapay zekalı kameraya TEİAŞ’tan 350 milyon TL

Vatandaşın cebini yakan elektrik artırımlarından sorumlu olmayan lakin üretilen elektriğin tüketiciye dağıtımı ve dağıtım şebekesine transferi ...


Vatandaşın cebini yakan elektrik artırımlarından sorumlu olmayan lakin üretilen elektriğin tüketiciye dağıtımı ve dağıtım şebekesine transferi vazifesini yapan Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi’nin (TEİAŞ) , genel merkez ve müdürlükleri ile trafolarının kamera sistemleri için harcayacağı para dudak uçuklattı.

2017 yılı kârı 2 milyar 924 milyon, 2018 yılı kârı 2 milyar 859 milyon, 2019 yılı kârı ise 2 milyar 65 milyon lira olan ve özelleştirme sürecinde olan TEİAŞ, yüz milyonlarca lira harcayarak, yapay zeka tabanlı entegre güvenlik kamerası satın alacak. Kameralar ile birlikte, Eşkale nazaran arama yapılabilen sistemi de içeren satın alma ihalesi bugün (Pazartesi) yapılacak. TEİAŞ birebir ihale ile üç adet de radar alacak.

Eşkal tanıma sistemi ve Türkiye genelinde 18 bin kameranın kurulumunu kapsayan işin toplam maliyetinin 350 milyon TL’yi aşacağı belirtildi. Teknik şartnameye itiraz eden yerli firmalar, profesyonel eşkal tespit sistemlerinin yüksek süreç gücüne sahip sunucularda çalıştığı için maliyetinin çok yüksek olacağına dikkati çekti. İtirazda, TEİAŞ’ın talep ettiği sistemlerin sırf kolluk kuvvetlerince ve kısıtlı ölçülerde kullanıldığı vurgulandı.

16 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR

TEİAŞ elektrik iletim faaliyeti, üretilen elektriğin tüketiciye dağıtımı ve dağıtım şebekesine transferinden sorumlu olarak vazife yapıyor. Elektrik fiyatlarının belirlenmesi konusunda direkt bir tesiri bulunmuyor. Türkiye’de 71 bin 98 kilometre iletim sınırı bulunuyor ve bunun 70 bin 530 kilometresi havai sınır, 552 kilometresi kablo, 16 kilometresi ise deniz altı kablosu olarak düzenlenmiş bulunuyor. Kurumda 16 bin 491 işçi çalışıyor. Bunlardan 8 bin 56’sı takımlı, 8 bin 435’i ise taşeron olarak misyon yapıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir