Yargıtay’dan emsal karar! Retweet yaparken iki kez düşünün… ‘Sorumlu değilim’ yazmak yeterli değil

Teknolojinin gelişimiyle birlikte hayatımıza dahil olan toplumsal medyanın olumlu tesirleri olduğu üzere yanlış ve bilinçsiz kullanımı sonucu ...


Teknolojinin gelişimiyle birlikte hayatımıza dahil olan toplumsal medyanın olumlu tesirleri olduğu üzere yanlış ve bilinçsiz kullanımı sonucu oluşabilecek olumsuz tesirleri de bulunuyor.

Toplumsal medya kullanıcıları, gerçek hayatta söyleyemediği her şeyi bu platformlarda lisana getiriyor ve birden fazla toplumsal medya kullanıcısı telaffuzlarını denetim etme muhtaçlığı duymuyor. Birtakım telaffuzlar, bir diğerini rencide edebiliyor yahut bir kişinin onur, onur ve saygınlığına hücum boyutunda olabiliyor.

Toplumsal medya hesabından hakaret içerikli paylaşımda bulunan kullanıcılar, hakaret cürmünü işliyor ve 3 aydan 2 yıla kadar mahpus ve isimli para cezası ile cezalandırılıyor.

Bunun yanı sıra, hakaret içerikli bir tweeti retweet eden kullanıcılar da bu paylaşımın daha fazla beşere ulaşmasını sağladığı için tıpkı ceza ile cezalandırılıyor.

Üstelik profilinize,“Yaptığım her retweet onayladığım manasına gelmez”, “retweetlerden sorumlu değilim.” üzere cümleleri yazmanız sizi bu cezadan kurtarmıyor. Bu cürmü işleyen kişi, 3 aydan 2 yıla kadar mahpus ve isimli para cezası ile cezalandırılıyor.

YARGITAY KARARI

Yargıtay 18’inci Ceza Dairesi, Twitter’da kamu görevlisine hakaret içeren paylaşımı retweet yapan kullanıcının da tıpkı suça ortak olduğu kararını verdi.

Hakaret içerikli paylaşımın daha fazla kullanıcıya ulaştığı ve zincirleme halde hakaret cürmünün oluştuğu belirtildi.

3 AYDAN 2 YILA KADAR MAHPUS CEZASI

Hukukçular, “Yaptığım her retweet onayladığım manasına gelmez, retweetlerden sorumlu değilim.” iletisinin cezadan kurtulmaya yetmeyeceği konusunda kullanıcıları uyardı.

Hakaret kabahatini işleyenler 3 aydan 2 yıla kadar mahpus ve isimli para cezası ile cezalandırılıyor.

Hacı Bayram Veli Üniversitesi Prof. Dr. Nadir Ethem Atay, Yargıtay 18’inci Ceza Dairesi’nin ‘retweet’ kararını ve toplumsal medya düzenlemesini TRT Haber’e kıymetlendirdi.

Prof. Dr. Nadir Ethem Atay, “Ceza kanununda bireylerin kimi tavır ve davranışları yapmaları yasaklanmıştır. Hakaret hatasını toplumsal medya yoluyla işleyenlerde öncelikle tweeti atan hatalıdır. Yargıtay 18’inci Ceza Dairesi de bu tweeti yayan kişiyi birebir formda suça iştirak etmiş olarak görmüştür. Daha evvelki kararları da aslında bu istikamette olmuştur. Yani bir fiil birisi tarafından işlenmiş ve oburu da tıpkı fiili tıpkı yol ve metotlarla yaymışsa o fiili işlemiş sayılmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

EMSAL KARAR SAYILACAK

Hacı Bayram Veli Üniversitesi Prof. Dr. Seçkin Ethem Atay, diğer bir iştihat karar olmadığı taktirde bu kararın emsal olaylarda emsal sayılacağını da söyledi.

Her vatandaşın niyetlerini söyleme hakkının muhakkak tüzel çerçevede bulunduğunu belirte Atay, “Cezai sorumluluğu olan kişinin toplumsal medyada yapılmış haberi retweet ettiği vakit, o kanaatte olduğunu yaymış olur. Bu durumda da retweet edilen haber hakaret nitelindeyse tıpkı kanıda olunduğu manasına gelmiş oluyor.” dedi.

1 Ekim’de açılacak Meclis’in de birinci gündem hususunun Toplumsal Medya yasası olması planlanıyor.

”KİŞİLER TAVIR VE DAVRANIŞLARINA DAHA ÇOK DİKKAT EDECEKTİR”

Bütün çağdaş hukuk sistemlerinde bireylerin niyet ve kanaatlerini açıklamadaki sonun çizildiğini vurgulayan Atay, “Türk Hukuk Sistemi’nde toplumsal medyadaki hakaret cürümlerine ait düzenleme yapılacak. Böylece, şahıslar tavır ve davranışlarına daha çok dikkat edecektir.” diye konuştu.

Atay, kullanıcıların toplumsal medyada güç durumda kalmamak için haberlerin yanlışsız olduğunu teyit etmelerinde yarar olduğunu belirtti.

Haberin kaynağı hakikat olsa bile tabir usulüne da dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Atay, “Retweet edilen haberin insanların bedel yargılarına uygun olup olmadığı denetim edilmesinde yarar var.” dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir