Yediemin otoparkları taksilerle doldu

İstanbullular taksicilerin kısa uzaklık ve değişim saati üzere münasebetler sunarak yolcu almamasından ve turist avına çıkmasından şikayetçi ...


İstanbullular taksicilerin kısa uzaklık ve değişim saati üzere münasebetler sunarak yolcu almamasından ve turist avına çıkmasından şikayetçi.

Artan şikayetler üzerine Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Sivil Trafik takımlarının Eminönü, Sultanahmet, Beyoğlu ve Şişli üzere ilçelerde taksicilere yönelik kontrolleri sıklaştı.

Yapılan kontrollerde şoförlerinin kural ihlali yaptığı, sigortasız ve ruhsatsız çalıştırılan taksiler trafikten men edilerek, İstanbul’un farklı noktalarında bulunan yediemin otoparklarına çekildi.

“GÜNLÜK 490 TANE TAKSİ ŞİKAYETİ GELİYOR”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne günlük 490 tane taksi şikayeti geldiğini söyleyen Birleşik Taksi Sürücüleri Derneği Lideri Hüseyin Duman, “Denetimleri artırılmasını istiyoruz. Otoparkların dolmasının sebebi sürücülerin toplu taşıma kullanım kartlarının ruhsatta işli olmaması. Yetkililer bunu fark ettikleri an arabayı otoparka çekiyor. Aracı çekilen taksi sürücüsü UKOME`den bir evrak alma karışlığında aracını geri alabiliyor. Taksici ikinci sefer birebir halde yolcu taşımaya devam ederse, araç 15 gün bağlanıyor. Üçüncü defa birebir yanılgıyı yaparsa araç 29 gün bağlanıyor. Burada da patronların üzerlerine düşen misyonu yapması gerekiyor. Üzerine düşen misyonu yapmayan bireylerin araçlarının bağlanmasının hiçbir sakınca yok” dedi.

“YOLCU SEÇMENİN SAVUNULACAK TARAFI YOK”

Taksicilerin kısa aralığa gidiyor diye yolcu seçmenin savunulacak hiçbir tarafı olmadığını söyleyen Duman, “Çünkü biz hizmet dalında çalışıyoruz. Bu kısa aralı yolcu almayan ve turist avına çıkan bireyler için tahlilin ne olacağını biliyoruz lakin bir şey yapamıyoruz. Kısa ara diye yolcu almayan ya da turist avına çıkan taksicilerin hepsi muhakkak. Biz onlara taksici demiyoruz. Zira onların hepsi dolandırıcı. Biz bu formda davrananların toplu taşıma kullanım kartlarının iptal edilmesini istiyoruz. Yani bu bireyleri bu meslekten atılmalı ve hiçbir yerde çalışamamalı” açıklamasını yaptı.

“100 LİRA KARŞILIĞINDA VERİLEN EĞİTİMLE TAKSİ SÜRÜCÜSÜ OLUYORSUN”

Taksicilerin eğitim alması ve imtihana girmesi gerektiğini belirten Duman, şunları söyledi: “Mesleki yeterlilik kurumunun bizlere vereceği birtakım eğitimler var. Lakin 2019 yılından bu yana kimsenin bir eğitim verdiği yok. 100 lira karşılığında verilen eğitimle taksi sürücüsü oluyorsun. Lakin biz eğitim sonrası, imtihan olmasından yanayız. En son bilgilere nazaran şu an toplam 212 bin bireye toplu taşıma kullanım kartı verilmiş.” (DHA)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir