Yeni devirde 4 şahıstan 1’i uzaktan ve verimli çalışacak

Pandemi, yeni dalgalar ile birlikte iş ve çalışma hayatı üzerinde daha derin izler bırakırken, bu devrin getirdiği pek çok değişimin ise kalıcı ...


Pandemi, yeni dalgalar ile birlikte iş ve çalışma hayatı üzerinde daha derin izler bırakırken, bu devrin getirdiği pek çok değişimin ise kalıcı olması bekleniyor. Uzmanlar pandemi sonrası toparlanma için 2008 krizinden daha süratli ve bahadır adımlar atılması gerektiğine dikkat çekerken devrin öne çıkan trendi ise dijitalleşme ve verimli uzaktan çalışma modelleri oldu. McKinsey Küresel Enstitüsü (MGI) tarafından hazırlanan ve 800 meslekte 2000’den fazla iş faaliyetine dair tahlillerin yer aldığı ‘Tüketicileri, çalışanları ve şirketleri, COVID-19 sonrası toparlanma sürecinde neler bekliyor?’ başlıklı rapora nazaran, hibrit çalışma modellerinin kalıcı olması bekleniyor. “Gelişmiş ekonomilerdeki işgücünün yüzde 20 ila 25’inin verimlilik kaybı yaşamadan uzaktan çalışabileceği sonucuna varılıyor. Bu oran pandemi öncesi konuttan çalışmanın 4 ila 5 katına denk geliyor” tespitine yer verilen raporda, bu durumun iş ve kent merkezlerinin coğrafyası üzerinde değişiklikler yaratabileceği vurgulandı.

İŞ SEYAHATİ AZALIR 

Rapora nazaran şirketlerin, ofis alanlarını azaltmalarına imkan tanıyan hibrit çalışma planları tasarlamaya başladıkları görülüyor. Uzmanlar; bu durumun iş ve kent merkezlerinin coğrafyası üzerinde değişiklikler yaratabileceğine ve iş seyahatlerinin de azalmasına neden olabileceğine dikkat çekiyor. Çevrimiçi toplantıların, yüz yüze görüşmelerin yerini alması nedeniyle iş seyahatlerinde, pandemi öncesi devirle kıyaslandığında yüzde 20 oranında azalma beklenirken,  McKinsey uzmanları, pandeminin perakende dalında yarattığı kökten değişimin altını çizdi. Dünya nüfusunun yüzde 45’ine ve GSYİH’nin yüzde 60’tan fazlasına sahip olan 8 ülkedeki (Çin, Fransa, Almanya, Hindistan Japonya, İspanya, İngiltere ve ABD) gelişmelerin incelendiği raporda, e-ticaretin, pandemi öncesine kıyasla iki ila beş kat arttığına dikkat çekildi.

Raporun sonuçlarını kıymetlendiren ve pandeminin olumsuz tesirlerinden kurtulmak için 2008 mali krizinden sonraki toparlanma sürecine nazaran daha süratli ve mert adımların atılması gerektiğini belirten McKinsey&Company Türkiye Ülke Yöneticisi Can Kendi, pek çok değişimin kalıcı olacağını aktardı. Dijital dönüşüm ve otomasyonun, pandemi periyodunda şirketlerin verimlilik artışını daha da hızlandırdığını anlatan Kendi, şu değerlendirmeyi yaptı:  “Verimlilik artışındaki potansiyel, ekonomiler için fırsat yarattı. Verimliliğin yanı sıra işimizin geleceği ve tüketici davranışları bahislerini da ele aldığımız bu raporda; pandeminin sadece gelecekteki meslek geçişlerini sayısal olarak artırmakla kalmadığını gördük. Pandemi birebir vakitte, çalışanlara mevcut işlerini sürdürebilmeleri için yine maharet kazanma zorunluluğunu hem kaçınılmaz hale getirdi hem de tarih olarak biraz daha öne çekti. Uzaktan çalışmanın verimlilik kaybı olmaksızın uygulanabileceğini göstererek hibrit çalışma modellerinin önünü açtı.”

Rapora nazaran, değişen koşullara ahenk sağlayabilmek gayesiyle işletmeler, pandemi devrinde dijital araçların, otomasyonun ve yapay zekanın kullanımını artırırken, büyük perakendeciler artan e-ticaret talebini yönetmek için, depolarındaki eserleri, seçmelerini, sıralamalarını ve takibini sağlayacak robotlardan yardım almaya başladı. Bu bahadır adımların devam etmesi durumunda yıllık verimliliğin 2024’e kadar her yıl yüzde 1 artırabileceğine dikkat çekiliyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir