Yeni Zelanda’dan “şafak baskınları” için özür

Yeni Zelanda, 1974-1976 yılları ortasında göçmen personellerin etnik kökenleri gaye alınarak gerçekleştirilen “şafak baskınları” uygulaması ...


Yeni Zelanda, 1974-1976 yılları ortasında göçmen personellerin etnik kökenleri gaye alınarak gerçekleştirilen “şafak baskınları” uygulaması nedeniyle özür diledi. Auckland Belediye Binasında düzenlenen özür merasiminde konuşan Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Pasifik Okyanusu’ndaki ada ülkelerinden gelen göçmen personellerin, bilhassa kökenleri nedeniyle maksat alındıkları baskınların acısını çekmeye ve yaralarını taşımaya devam ettiğini lisana getirdi.

Ardern, “Bugün Yeni Zelanda hükümeti ismine, 1970’lerin ‘Şafak Baskınları’ olaylarına yol açan göçmenlik maddelerinin ayrımcı bir halde uygulanması nedeniyle Pasifik topluluklarına resmi ve şartsız bir özür sunmak için bulunuyorum. Hükümet, Şafak Baskınları ve rastgele polis denetimlerinin gerçekleşmesinden ve bu hareketlerin şimdiye kadar uygun görülmesinden keder ve pişmanlık duyduğunu tabir ediyor” biçiminde konuştu. Ardern resmi özrün bir modülü olarak hükümetinin, Pasifik topluluklarına yönelik akademik ve mesleksel burs için 2.1 milyon Yeni Zelanda Doları (1.5 milyon ABD Doları) ayıracağını, Samoa, Tonga, Fiji ve Tuvalu’dan gençler için 1 milyon Dolar bedelinde liderlik bursu sağlayacağını kaydetti.

Pasifik ülkelerinden gelenler haricinde hiç kimsenin konutuna baskın yapılmadığını vurgulayan Ardern, “Avrupalılara yönelik hiçbir baskın ya da rastgele bir süreç yapılmadı” dedi.

ŞAFAK BASKINLARI NEDİR?

Yeni Zelanda’da şafak baskınları, 1974’ten 1976’ya kadar Yeni Zelanda iktisadının gerileme içinde olduğu periyotta hükümetin, çalışma vizeleri dolan ve Pasifik’ten gelen göçmen emekçilere yönelik uyguladığı baskı olarak biliniyor. Polis baskınları en çok Auckland’de yaşanırken, göçmenler etnik kökenlerinden ötürü gaye alınmış, fizikî ve kelamlı şiddete maruz kalmıştı. Yeni Zelanda’ya Pasifik Okyanusu’ndaki ada ülkelerinden gelenler kendini “Pasifikli” olarak tanımlıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir