Yerli coronav aşısı TURKOVAC’ın sonuçları ortaya çıktı

Yerli corona virüsü aşısı TURKOVAC faz-3 çalışmaları kapsamında Kayseri Kent Hastanesi'nde gönüllülere uygulanıyor. 650 kişinin istekli olarak ...


Yerli corona virüsü aşısı TURKOVAC faz-3 çalışmaları kapsamında Kayseri Kent Hastanesi’nde gönüllülere uygulanıyor.

650 kişinin istekli olarak başvurduğu TURKOVAC aşısı, şimdiye kadar 10 şahsa uygulandı ve rastgele bir yan tesir de görülmedi.

“OLUMSUZ BİR DURUM OLMADI”

Kayseri Kent Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Berna Bozbay,  yaptığı açıklamada, şu tabirleri kullandı:

* Şu anda gönüllülük için bize müracaat yapan 650 kişi var. Halkımızın ilgili çok yeterli ancak bilgilendirmeler doğrultusunda daha da artacağını düşünüyorum.

* Şu ana kadar aşı vurulan kimselerde olumsuz bir durum gelişmedi. Birinci başlangıçta rastgele bir durumla karşılaşıp karşılaşmayacağımız için biz burada aşıdan sonra yarım saat kadar hastaları takip ediyoruz. Bu durumlarda rastgele bir sorun yaşamadık.

* Aşı uygulanan gönüllüler sonrasında da günlük aranıyorlar ve acil bir durum olup olmadığını denetim etmek için takip ediliyorlar. Onlarla ilgili de rastgele bir sorun yaşanmadı.

* Biz şuan merkezimizde 2 gün içerisinde 10 bireye aşı uyguladık lakin Türkiye genelinde 400’ten fazla bireye uygulanmış durumdadır.

* Corona virüs 3 yıldır dünyayı ve ülkemizi de epey yordu. Maalesef bu hastalıkların tedavisinde büsbütün düzelmesi için elimizde aşıdan diğer bir yol yok. O yüzden bu aşıların geliştirilmesinde istekli olmak bize de corona virüsün güzelleşmesine de yarar sağlayacaktır.

* Herkesin şayet uygunluğu sağlanıyorsa bu müracaatlarda öncelik göstermesini bekliyoruz.

Aşısız genç hastaların virüsü ağır atlattığını lisana getiren Bozbay, “Özellikle aşısız genç hastalarımız virüsü hayli ağır atlatmaktadır. Bu durum bizi de üzüyor. O yüzden keşke insanları bu bireylerle görüştürme imkanımız olsa Servislerde yatan hastalarımıza ‘neden aşı olmadınız?’ diye sorduğumuzda, birtakım toplumsal medya paylaşımlarından etkilendiklerini söylüyorlar. Diğerlerinden duydukları olumsuz sonuçlardan etkilendiklerini söylüyorlar ancak hastalığı geçirdikleri vakit ‘keşke aşımızı olsaydık’ diyen o kadar çok kişi var ki O yüzden aşı çok değerlidir. Elimizdeki tek silah da aşıdır” diye konuştu.

Kayseri Kent Hastanesi’nde depo kısmında çalışan istekli Hakan Öz ise “Corona virüs hem ülkemizi hem de dünyayı önemli derecede sarsıyor. Vatandaşlarımızdan isteğim, aşılarını olsunlar ve geciktirmesinler. Aşı olmayanlarda dışarıdan çok fazla etkilenmesinler. Aşının yararını görenleri dinlesinler. Onların en azından hastalığı geçirseler bile hastalığı hafif geçirdiklerini bilsinler. Şuan için bende hiçbir şey yok. Olağan vakitte ki üzereyim. Külfet ve sorun yok. Şu anda çok iyiyim” biçiminde konuştu. (İHA)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir