Yerli yerine adrese teslim ithal ihale

İhaleye teklif dahi sunma imkanı bulamadıklarını belirten firmalar TEİAŞ'ı Kamu İhale Kurumu'na (KİK) şikayet etti. KİK, şikayet nedeniyle ...


İhaleye teklif dahi sunma imkanı bulamadıklarını belirten firmalar TEİAŞ’ı Kamu İhale Kurumu’na (KİK) şikayet etti. KİK, şikayet nedeniyle ihaleyi incelemeye aldı. Son periyotta kamudan çok sayıda ihale alan Fatih Başçı’nın sahibi olduğu ERB firmasının aldığı ihale şartnamesinin, ‘adrese teslim’ olduğu ve başka firmaların iştirakini engelleyecek halde yazıldığı savunuluyor.

BİLDİK FİRMADA KALDI

Özelleştirme kapsamına alınan ve bu yılın sonuna kadar özelleştirme süreçlerinin tamamlanması kararlaştırılan TEİAŞ, ülke çapındaki elektrik iletim çizgileriyle bölge müdürlüklerine güvenlik gayesiyle kuracağı yaklaşık 18 bin kamera ve donanımı için geçtiğimiz 5 Ağustos’ta ihale düzenledi. Fakat, “Yapay Zeka Tabanlı Entegre Güvenlik Kamera (CCTV) Sistemi” ismi verilen ihaleye, şartnamenin ‘adrese teslim’ olarak hazırlandığı ve bir tek firmayı işaret ettiği teziyle itiraz yağdı. İtirazlar üzerine ihale, zeyilname düzenlenerek 9 Ağustos’a ertelendi.

İtiraz sonrası yapılan ihaleye 5 firma katıldı. Lakin bu firmalardan 3’ü teklif vermedi, biri de yaklaşık bedelin üzerine çıkarak elendi. Yaklaşık bedeli 512 milyon 491 bin lira olarak ilan edilen ihaleye Fatih Başçı’nın sahibi olduğu ERB Teknoloji ve Bilişim Hizmetleri şirketi 487 milyon 179 bin lirayla en düşük teklifi verdi. Lakin böylesine büyük bir ihalede indirimin yalnızca yüzde 4.9’la hudutlu kalması dikkat çekti. ERB firması son devirde Cumhurbaşkanlığı ulusal saraylar dahil çok sayıda kamu kurumunun ihalesini almıştı.

Özelleştirme kapsamındaki TEİAŞ’ın gerçekleştirdiği tartışmalı kamera ihalesine yönelik itiraz ve şikayetler sonunda Kamu İhale Kurumuna (KİK) taşındı. KİK’e yapılan itirazlarda, şartnamenin yalnızca bir firmanın ithal eserini işaret edecek formda hazırlandığı ve öbür firmaların ihaleye iştirakinin engellendiğine ait tezler yer aldı.

Yerli ve ulusal kaynaklarla yarı fiyatına yapılır

SÖZCÜ’ye bilgi veren kaynaklar, KİK incelemesinin kamu faydası açısından kritik ehemmiyet taşıdığını belirttiler. Şartnamedeki adrese teslim tabirlerin ihaleye iştiraki sınırladığını, bu yüzden kamunun ziyana uğrayacağını savunan kaynaklar şu bilgileri verdi: “Şartnamede, yapay zeka yazılımının kamera içine gömülü olduğu bir model tanım ediliyor. Bu modeli bir tek Güney Kore firması üretiyor. Benzeri sistemi başta ASELSAN olmak üzere birçok yerli ve ulusal şirketimiz hem Türkiye’de kurdu hem de ihraç etti. Tıpkı sistem yerli ve ulusal kaynaklarla yarı fiyatına kurulabilir. Döviz ıstırabı çekilen bir devirde adrese teslim ithal esere döviz ödemeyi anlamak mümkün değil.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir