Yoğun bakımların doluluk oranı yüzde 70’lere ulaştı

Türkiye koronavirüsle gayret kapsamında, aşılama çalışmalarını hızlandırdı. Yasakların kaldırılması olağanlaşmanın 3. etabı olarak ...


Türkiye koronavirüsle gayret kapsamında, aşılama çalışmalarını hızlandırdı.

Yasakların kaldırılması olağanlaşmanın 3. etabı olarak isimlendirildi. Yasakların birinci kaldırıldığı periyot olay sayıları yatay bir seyirdeydi.

Lakin Kurban Bayramı tatili ile birlikte hareketlilik artınca, hadise sayıları yine 20 bin bandını geçti.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca toplumsal medya hesabından sık sık aşılamanın ehemmiyetine dikkat çekerken, uzmanlar ise vatandaşları rehavete kapılmamaları konusunda uyarıyor.

Uzmanlar bilhassa geçtiğimiz yıl yaşanan ağır bakım doluluk oranının bu sene tekrar yaşanmaması için dikkatli olunmasını istiyor.

Türk Ağır Bakım Derneği Lideri Prof. Dr. Oktay Demirkıran salgına ait değerlendirmelerde bulunarak, tedbirlere dikkat edilmediği takdirde yoğun bakımlarda artış olacağını söyledi.

“AŞISIZ HASTALAR DAHA FAZLA AĞIR BAKIMA YATIYOR”

Salgında gelinen son duruma ait konuşan Türk Ağır Bakım Derneği   Prof. Dr. Oktay Demirkıran,

Salgın bu sefer farklı bir varyantla karşımıza çıkıyor üzere görünüyor. Delta varyantı ya da Delta Plus hastalar görülüyor. Türk Ağır Bakım Derneği olarak üyelerimizden ve öteki ağır bakımlardan aldığımız bilgiler doğrultusunda şu anda aşısız hastalar daha fazla ağır bakımlarda yatıyorlar. Hastalık aşısız olan hastalarda ağır seyrediyor. Maalesef hayatlarını kaybedebiliyorlar, yaş kümesi olarak orta yaş kümesi hastalar bunlar 35-55 yaş ortası hastalar maalesef aşısız iseler daha ağır biçimde hastalıkları seyrediyor.

Ağır bakım süreci çok şiddetli bir süreç hakikaten, hastalar buraya yattıktan sonra onları kurtarabilmek için inanılmaz bir efor harcıyoruz. Hayatta tutabilmek için uğraşıyoruz içeride onlar dışarıda hasta yakınları inanılmaz acı çekiyorlar. Bu acıları ne hastaların ne de hasta yakınlarının yaşamaması için kesinlikle aşılanmayı öneriyorum. Aşı yaptırsınlar, maske takmayı ihmal etmesinler.” diye konuştu.

“MASKE TAKMAYANLAR VAR BU BİZİ ZORLUYOR”

Ağır bakımlardaki doluluk oranlarına ait konuşan Prof. Dr. Demirkıran, “Doluluk noktası kimi kentlerde önemli doluluklar olduğunu öğrenmeye başladık biz aldığımız datalar münasebetiyle İstanbul’da şimdi büsbütün dolu yahut yatak yok diyeceğimiz durumda değiliz lakin birkaç hafta öncesine yahut bir ay öncesine nazaran farklı bir duruma geçtik. Bizim ağır bakımlar korona hastalarıyla artmaya başladı lakin çok arttığı yerler var. Bu kere hastalık çılgınca hasta akışı halinde gerçekleşmiyor lakin gelen hastalar çok ağır tabloda geliyorlar.

Günlük bilgilere dikkat edersek vefat oranlarının arttığını görüyoruz. Bu hastalığın ne kadar ağır seyrettiğini gösteren bir tablodur. Maalesef çok önemli bir rehavet gözlüyoruz. Bilhassa tatil yörelerinde maske büsbütün unutulmuş durumda lakin büyük kentlerde de birebiri var. Toplu taşımalarda maske takmayan bireylerle karşılaşıyoruz, bu bizi zorlar.

Okulların açılmaya çalışıldığı bir periyotta şayet bu hassaslığı bütün toplum olarak göstermezsek gerisinden okullar neden açılmıyor diye şikayette bulunma hakkında sahip olamayız. Bu gözlediğimiz çok önemli bir sorun şu anda” tabirlerini kullandı.

“DOLULUK ORANI YÜZDE 70 SEVİYESİNDE”

Önümüzdeki aylar için telaşlı olduklarını tabir eden ve vatandaşların tedbirleri uygulama noktasında hassasiyet göstermesi gerektiğini söyleyen Demirkıran, “Ekim – Kasım üzere telaşlarımız var, hastalık tekrar artış olur mu diye o yüzden bu bahiste gerekli olan tüm hazırlıkları bütün ağır bakımcı arkadaşlarımız yapıyorlar. Aslında pandemi devrinde en büyük meşakkatleri yaşayanlar ağır bakımla ilgilenen tabipler oldu.

Ağır bakımlar doldu, taştı yer bulunamaz oldu. Hasebiyle şu anda buna karşı önlemli olmak için hazır durumdayız üzere görünüyor. Geçen yıl bu periyotta daha az hasta sayısı var üzere gözüküyordu. Natürel hasta sayısı arttıkça bizi endişelendiriyor.

Günlük olay sayısının artışı bir sorun lakin bunu önlemenin yolunun olduğunu bilip yapmıyor daha enteresan. Doluluk oranı şu anda yüzde 60-70’ler civarında görülüyor. Biraz dikkate almak, uyarılmak lazım. Oran artabilir, dikkatli davranmak lazım.” dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir