Youtube, koronavirüs hakkında yanıltıcı bilgiler veren 1 milyon videoyu sildi

Milletlerarası dijital bir platform olan Youtube, koronavirüsle uğraş kapsamında dezenformasyon içerikli görüntülerde paklık yaptı. YouTube Baş ...


Milletlerarası dijital bir platform olan Youtube, koronavirüsle uğraş kapsamında dezenformasyon içerikli görüntülerde paklık yaptı.

YouTube Baş Eser Sorumlusu Neil Mohan, şirketin sitesinden yaptığı açıklamada, şirketin, 2020 yılı Şubat ayından beri, “salgının uydurma olduğunu sav ederek ya da hastalığa düzmece devalar önererek tehlikeli biçimde dezenformasyon yapan” bir milyondan fazla görüntüyü kaldırdığını belirtti.

“DOĞRULARA MUHTAÇLIK VAR”

YouTube’un siyasetinin temelinde gerçek dünyada ziyan verebilecek içeriği kaldırmak olduğunu vurgulayan Mohan, dezenformasyonu tespit edebilmek için açık doğrulara gereksinimleri olduğunun altını çizdi.

Mohan, Kovid-19 konusunda bilimsel gelişmeleri takip edebilmek için Hastalık Tedbire ve Denetim Merkezleri (CDC) ve Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) üzere uzman kurumların fikir birliğine güvendiklerini söz etti.

“İNSANLAR KALİTEYE BAKIYORLAR”

Dezenformasyonun her vakit çok açık olmadığını da belirten Mohan, kesin bilginin yokluğunda teknoloji şirketlerinin sonlar belirlemesinin gerçek olmadığını vurguladı.

Dezenformasyon içeren görüntüleri yayından kaldırma sürecini hızlandırmak üzerine çalışırken tıpkı vakitte muteber kaynakların görüntülerini da yayına sunduklarını açıklayan Mohan, “İnsanlar artık haber ya da bilgi aralıklarında izlenme sayısına değil, kaliteye nazaran optimize edilmiş sonuçlara ulaşıyorlar.” sözlerini kullandı.

YouTube, Kasım ayındaki ABD seçimlerinden beri seçimlerle ilgili dezenformasyon içeren binlerce görüntüyü, birçoğu şimdi 100 izleyiciye ulaşmadan kaldırdıklarını da duyurdu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir