Yüz yüze eğitim fırsatçıları! Fiyatlar ikiye katlandı

Üniversitelerde yüz yüze eğitim kararının açıklamasının akabinde öğrencilerin konut bulma telaşı başladı. Piyasanı hareketlenmesini fırsata ...


Üniversitelerde yüz yüze eğitim kararının açıklamasının akabinde öğrencilerin konut bulma telaşı başladı. Piyasanı hareketlenmesini fırsata çevirenler ise mesken liralarına iki kata varan oranlarda artırım yaptı.

Samsun’da emlakçılık yapan Mustafa Kocaman, daire fiyatlarının pandemi öncesi devirlere nazaran çok yüksek olduğunu belirtti. Bilhassa Atakum ilçesinde kiralık dairelerin bin 600 TL ve üzeri olduğunu belirterek, öğrencilerin zorlandığını tabir eden Kocaman, şunları söyledi:

“4 BİN TL KİRA İSTEYEN BİLE VAR”

* 2 yıl evvel kente gelen öğrencilerin, 750-800 liraya tuttuğu daireler, şu anda 2 bin liraya yaklaşmış durumda. Bunu fırsatçılık olarak algılamak ne kadar hakikat, ne kadar yanlış bilemiyorum lakin bunda çeşitli etkenler kelam konusu.

* Öğrencilere ve mesken kiralayacak vatandaşlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu hususta mesken sahiplerinden tabi ki bizim de istirhamımız oluyor, fedakarlıkta bulunmaları gerekiyor.

* Zira beşerler burada konakladıkça dairelerinin pahası artıyor. Birebir vakitte hazır kiracılı dairelerin satışları yatırımcı bazlı bakıldığı vakit daha süratli olabiliyor.

* Bunları da göz önünde bulundurursak 2+1 dairelerin şu anda fiyatları bin 600 ve 2 bin 500 lira ortasında değişiyor. 3+1 dairelerin fiyatları 2 bin lirayla 3 bin lira ortasında değişiyor hatta 4 bin lira kira isteyen vatandaşlarımız bile var.

SIĞINMACILAR KİRA FİYATLARINI ARTIRIYOR

Sığınmacı olarak Türkiye’ye gelenlerin de kira bedellerinde artışa sebep olduğunu tabir eden Kocaman, şöyle konuştu:

* Bu durum, piyasayı inanılmaz derecede etkiliyor. Yeni evli bir çiftin, 3+1 daireyi bin 500 liraya tutabileceği yerde Iraklı ya da Suriyeli biri gelip bu daireleri 2 bin-2 bin 500 liraya tutabiliyor. Bu da mal sahiplerini emsal göstermek zorunda kılıyor. Bu da haliyle kira fiyatlarını çok derecede arttırıyor.

* Okul açıldığında öğrencilerin konaklama muhtaçlığı mecburî hale geliyor. Yurtlarda kalmak istemeyen öğrenciler mesken arıyor. Eksiden 3-4 öğrenci, 800 liraya bir daire kiralayabiliyordu lakin artık o denli sayılar yok. Bugün 4 kişinin en makûs ihtimalle 2 bin lirayı gözden çıkartması gerekiyor.

* Birtakım mesken sahipleri, öğrenci başına kira alarak fırsatçılık yapıyor. Biz buna mutlaka karşıyız ve bilhassa rica ediyoruz, bu şekil mevzuları bizimle paylaşın. Zira bunun gerekli yaptırımları var. Devletimiz tarafından denetim ediliyor.

* Kişi başı kira diye bir şey kelam konusu değil. Bir dairenin bir ederi vardır. 2 bin lira ise 2 bin liradır. Öğrencilerin kira konusunda reaksiyonları inanılmaz derecede fazla. Şu anda ne yapacağını inanın kimse bilmiyor” diye konuştu.

BİN 500 TL’DEN AŞAĞI FİYAT GÖRMEDİM

Mesken kiralarını takip ettiklerini belirten üniversite öğrencisi Emre Lider, “Ev kiraları bizi zora sokacak. Ben konuta çıkmak için memleketimden ailemle geldim. Şu anda burada bir akrabamızda kalıyoruz. Konut bakıyoruz lakin kiralar çok yüksek. Mesken kiralamak istiyorum, ayaklarımın üzerinde durmak istiyorum lakin bunu sağlayacak mesken fiyatları maalesef ki yok. Kendi memleketimde 900 ve bin lira civarı mesken bulabiliyorken burada bin 500’den aşağı konut görmedim. Çalışmak zorunda kalacağım, çalışacak mıyım derslerime mi gireceğim ne yapacağımı bilmiyorum” dedi.

EVVELKİ FİYATLARLA ALAKASI YOK

Üniversite öğrencisi Buğra Berkay Coşkun ise mesken fiyatlarının yüksek oluşundan şikayet ederek, “Arkadaşlarımla mesken tutmaya karar verdik. Konut tutmak için Ankara’dan buraya geldim. Evvelki fiyatlara bakılırsa şu anki fiyatlarla hiç alakası yok. Bayağı artmış durumda. Bir de herkes sıkıntı geçiniyor, artık konut fiyatlarını düşünürsek bayağı makus. Şu anda mesken kiralamak epeyce sıkıntı. Konut alacak durumumuz yok. İmkanı olan var, olmayan var. O kadar öğrenci, memleketi dışında yaşıyor. Mesela kalacak yerleri olmuyor. Bundan ötürü fiyatları biraz daha azaltmaları, hepimiz için daha uygun olur. Fakat fiyatlarda gerçekten çok artış var, o yüzden sıkıntı” diye konuştu. (DHA)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir